Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Zasady uznawania kwalifikacji zawodowych

Uznawanie kwalifikacji

Przedsiębiorcy powinni wiedzieć, że osoba ubiegająca się o pracę u danego pracodawcy musi na wstępie przejść postępowanie w sprawie o uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodu regulowanego, albo działalności gospodarczej na terytorium RP. W tym celu będzie podlegała przepisom ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071, z późn. zm.).

Organem uprawnionym do wydawania decyzji o wykonywaniu w Polsce zawodów regulowanych albo działalności przez obywateli państw członkowskich jest w każdym przypadku inny organ właściwy, uprawniony do podejmowania takich decyzji wobec obywateli polskich, które uzyskały prawa do wykonywania swoich zawodów na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Każda osoba, która na terytorium Polskim, chciałaby wykonywać określony zawód powinna w tym celu złożyć wniosek do właściwej komórki, która jest upoważniona do wydania zaświadczenia potwierdzającego prawo wykonywania danego zawodu. I tak, osoba ubiegająca się o uznanie kwalifikacji zawodowych lekarza medycyny ma obowiązek skontaktować się z odpowiednim departamentem Ministerstwa Zdrowia. Zainteresowany uznaniem kwalifikacji zawodowych w prawie, zobligowany jest pojąć kontakt z Ministerstwem Sprawiedliwości itd.

Pracodawcy mogą dać zatrudnienie osobom, które są w trakcie uznawania kwalifikacji zawodowych, jednakże bez prawa udzielania im zgody na wykonywanie czynności zastrzeżonych dla osób z odpowiednimi kwalifikacjami. Aby jednak zorientować się w sytuacji postępowania kwalifikacyjnego, pracodawcy mogą podpytać zainteresowanego czy otrzymał np. zawiadomienie o przyjęciu bądź odrzuceniu wniosku. Właściwy organ upoważniony jest do zawiadomienia wnioskodawcy o otrzymaniu wniosku w terminie miesiąca od dnia jego otrzymania. W przypadku stwierdzenia braków formalnych, właściwy organ wzywa do uzupełnienia wniosku w terminie przez siebie wskazanym pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.

Biuro Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej

Opłata skarbowa w przypadku procedury uznania kwalifikacji zawodowych do pracy w zawodzie regulowanym, zgodnie z ustawą z dnia 26 kwietnia 2001 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych (Dz.U. z 2001 r. Nr 87, poz. 954), wynosi 500 zł. Jeśli stosowane są dodatkowe wymagania (staż adaptacyjny lub test umiejętności) – wymagane mogą być dodatkowe opłaty za te środki kompensacyjne. W niektórych przypadkach należy wnieść opłatę za wpisanie do rejestru. Wysokość opłat ustala organ właściwy do uznania kwalifikacji do pracy w danym zawodzie. Informacje o opłatach muszą być dostępne dla wnioskodawcy.

Szczegółowe informacje dotyczące zawodów regulowanych oraz uznawania kwalifikacji do ich wykonywania można znaleźć na stronie internetowej Biura Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej. Biuro to mieści się w Warszawie przy ul. Smolnej 13. Kontakt: (0-22) 828 81 61 lub [email protected]

Baza danych o zawodach regulowanych w Polsce znajduje się na stronie www.buwiwm.edu.pl.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.