Prawie 15 mln zł dla start-upów na Podlasiu

Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał w Białymstoku umowę z funduszem inwestycyjnym Bitspiration Booster Sp. z o.o., który będzie wspierał podlaskie start-upy poprzez wejście kapitałowe.

Fot. FORUM/ Andrzej Bogacz

Fundusz Inwestycyjny Bitspiration Booster Sp. z o.o. będzie lokował swój kapitał w początkujące przedsiębiorstwa, obejmując jednocześnie część udziałów i dzieląc z nim zyski i straty. Pula przeznaczona na inwestycje wynosi prawie 15 milionów złotych. Środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (WP), a zarządza nimi Bank Gospodarstwa Krajowego.

– To ważne wydarzenie dla naszego regionu. Nigdy wcześniej w taki sposób nie wspieraliśmy podlaskich start-upów. Wiążemy z tym projektem duże nadzieje. Liczę, że dzięki wejściom kapitałowym w regionie rozwinie się wiele firm z dużym potencjałem. A doświadczenia, które zbierzemy w trakcie jego realizacji, pomogą nam lepiej przygotować się do kolejnego rozdania środków unijnych – mówi Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

Z wejść kapitałowych mogą skorzystać trzy rodzaje start-upów: mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa działające na rynku do 5 lat licząc od pierwszej komercyjnej sprzedaży; firmy, które dopiero wchodzą na rynek oraz podmioty w fazie seed, które mają pomysł na biznes, ale brak im kapitału, aby móc go wdrożyć. Kapitał, który wprowadza inwestor, może powiększyć budżet początkującej spółki o nawet milion złotych. W zamian inwestor obejmie do 60% akcji lub udziałów firmy na okres maksymalnie 10 lat. Dzięki temu start-up zyska wsparcie mentorskie i branżowe know-how, a inwestor nie będzie angażował się w bieżące zarządzanie start-upem.

– Bank Gospodarstwa Krajowego wspiera nie tylko duże przedsiębiorstwa, ale także małe, początkujące firmy. Dla start-upów wejście kapitałowe to instrument, który daje konkretną szansę na dynamiczny rozwój. Właśnie dlatego bardzo nam zależało, żeby w województwie podlaskim działał silny inwestor, który wesprze je wiedzą, kontaktami biznesowymi i sporym kapitałem. Bez tych trzech czynników nawet najlepsze zespoły i pomysły mogą napotkać bariery nie do przejścia. Dzięki takim podmiotom jak Bitspiration Booster Sp. z o.o. początkujące firmy lepiej poznają potrzeby ryku i szybciej dopracują swoje produkty, a to kluczowe przewagi konkurencyjne – mówi Przemysław Cieszyński, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Wejście kapitałowe wspiera przedsiębiorczość początkujących firm, które mają utrudniony dostęp do pozyskania inwestora. Zapewniają im stałe źródło finansowania i stabilnego partnera biznesowego. Dzięki niemu firmy z innowacyjnym potencjałem sfinansują wprowadzenie nowych technologicznie produktów i usług bądź nowatorskich zmian procesów.

Obecnie instrumenty kapitałowe dla mikro, małych i średnich firm dostępne są już w województwie lubelskim. W drugiej połowie roku podobne wsparcie będzie udzielane w województwie warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim oraz zachodniopomorskim.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

materiał prasowy

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*