Coraz mniej wniosków o 5 tys. zł zalega w urzędach. Już 1,2 mln firm dostało przelew

Na konta blisko 1,2 mln jednoosobowych firm trafiła już mikropożyczka w kwocie 5 tys. zł. Z dnia na dzień maleje odsetek wniosków, które czekają na akceptację urzędu pracy. Ponad 70 proc. wniosków zostało już rozpatrzonych. Blisko 460 tys. firm wciąż jednak czeka na przelew.

Fot. Shutterstock/ Millenius

Firmy dotknięte skutkami pandemii i związanego z nią lockdownu mogą skorzystać z kilku instrumentów wsparcia. Zwolnienie ze składek ZUS, świadczenie postojowe, dofinansowanie działalności, subwencja z tarczy finansowej czy mikropożyczka na bieżącą działalność. Wszystkie te elementy tarczy antykryzysowej pochłonęły już 73 mld zł.

Wśród propozycji pomocy dla firm dużą popularnością cieszy się mikropożyczka w kwocie 5 tys. zł. Decyduje o tym przede wszystkim fakt, że wymagania, by otrzymać to wsparcie są znikome. To zachęca właścicieli jednoosobowych firm, by wypełnić i wysłać wniosek o dodatkowe środki na działalność.

Na dzień 3 czerwca wsparcie z urzędu pracy popłynęło dokładnie do 1 169 344 firm. Łączna kwota, która zasiliła konta przedsiębiorców to 5,8 mld zł. W sumie do urzędów trafiło 1 628 017 wniosków o przyznanie mikropożyczki, co oznacza, że 71 proc. wniosków otrzymało pozytywną decyzję. Z kolei 29 proc. firm ciągle oczekuje na przelew 5 tys. zł.  Ten wskaźnik z dnia na dzień się poprawia. Dla porównania jeszcze na dzień 25 maja liczba złożonych wniosków wynosiła 1 456 340, a środki wypłacono 831 961 firmom. Odsetek podmiotów, które oczekiwały na przelew z urzędu pracy wynosił 43 proc.

Sprawdź! Jakie oferty kredytów i pożyczek dostępne są dla Twojej firmy

Aby uzyskać mikropożyczkę należy za pośrednictwem platformy praca.gov.pl złożyć odpowiedni wniosek. Rozpatrzenie wniosku w zależności od urzędu pracy może trwać od kilku do nawet 30-40 dni. Wszystko zależy od wielkości miejscowości, w której jest składany. Przewagę mają tu firmy zarejestrowane w małych miejscowościach, gdzie wniosków jest mniej i są rozpatrywane dużo szybciej. W dużych miastach przedsiębiorcy muszą uzbroić się w cierpliwość. Przedsiębiorca ubiegający się o wsparcie, aby ubiegać się umorzenie zobowiązany jest do prowadzenia działalności gospodarczej przez okres 3 miesięcy od momenty, w którym uzyskał pieniądze z urzędu pracy. Przychód z tytułu umorzenia pożyczki nie może stanowić przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych. Powyższe zasady dotyczą również pożyczek udzielonych przed wejściem w życie zmian w ramach nowelizacji tarczy antykryzysowej.

Sprawdź, także jak skorzystać z różnych rozwiązań ujętych w tarczy antykryzysowej

 

Komentarze

Avatar

Tomas

4 czerwca 2020 Odpowiedz

u mnie niedkugo bedzie miesiac od zlozenia wniosku i cisza…

Avatar

Pp1982

4 czerwca 2020 Odpowiedz

Zbadajcie jeszcze temat, że zaczynają się pojawiać odmowy dla firm, które miały stratę na 31.12.2019. Urzędu, ZUS tłumaczą to tym, że skoro miałeś stratę przed covidem to oznacza to, że covid nie jest przyczyną Twoich problemów.

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*