Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Eldorado dla samozatrudnionych. Blisko 10 tys. zł miesięcznie z programów pomocowych

Tarcza antykryzysowa to szereg propozycji skierowanych do firm dotkniętych bolesnymi skutkami. Osoba samozatrudnioniona przy spełnieniu określonych warunków(mikropożyczka, postojowe, dofinansowanie oraz zwolnienie z ZUS) mogła w jednym miesiącu uzyskać 10 tys. zł. Pomijając jednorazową mikropożyczkę w scenariuszu maksymalnym samozatrudniony przez trzy miesiące może zyskać ponad blisko 16 tys. zł. Oto lista programów, z których mógł skorzystać samozatrudniony w czasie pandemii. 

Fot. FORUM/ Mariusz Szachowski

5 tys. zł mikropożyczki

Założenia: Jeden z najpopularniejszych elementów tarczy antykryzysowej. Kwota jednorazowego wsparcia dla firmy to 5 tys. zł. Pieniądze przyznawane są niezależnie od sytuacji finansowej firmy, a więc nie są uzależnione od spadku przychodów. Przedsiębiorca ubiegający się o wsparcie zobowiązany jest do prowadzenia działalności gospodarczej przez okres 3 miesięcy od momenty, w którym uzyskał pieniądze z urzędu pracy. Wniosek o pożyczkę właściciel firmy składa za pośrednictwem praca.gov.pl do odpowiedniego urzędu pracy. Rozpatrywaniem i przyznawaniem środków zajmuje się urząd pracy miejscowości, w której zarejestrowana jest działalność gospodarcza.

Ile wypłat: świadczenie jednorazowe, podlega umorzeniu pod warunkiem utrzymania działalności

Kto wypłaca: urząd pracy

Sprawdź! Jakie oferty kredytów i pożyczek dostępne są dla Twojej firmy

 

Świadczenie postojowe

Założenia: Świadczenie postojowe to pomoc dla firm, które w skutek lockdownu zanotowały spadek przychodów. W przypadku samozatrudnionych kwota postojowego wynosi 2080 zł. Dotyczy to jednoosobowych firm, których przychód z miesiąca poprzedzającego miesiąc przed miesiącem, w którym ich właściciel złożył wniosek o świadczenie postojowe był o co najmniej 15 proc. niższy od przychodu, który uzyskały w miesiącu poprzedzającym.
Z kolei jednoosobowej firmy rozliczające się kartą podatkową oraz zwolnione z opłacania podatku VAT mogą wnioskować o 1300 zł postojowego.

Kwota: 2080 zł lub 1300 zł

Kto wypłaca: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Ważne: Jeżeli właściciel firmy chce skorzystać z dofinansowania postojowego w kolejnym to musisz złożyć oświadczenie, że sytuacja finansowa przedstawiona we wcześniejszym wniosku nie uległa poprawie.

Ile świadczeń: maksymalnie trzy świadczenia co miesiąc, przy spełnieniu warunków

Dofinansowanie z PUP dla samozatrudnionych

Założenia: Ta forma wsparcia jest dedykowana tylko osobom samozatrudnionym. Ubiegać się o nią można za pośrednictwem starostwa powiatowego. Takiemu przedsiębiorcy przysługuje nawet do 90 proc. wynagrodzenia minimalnego przez cały okres, kiedy osiąga starty. Jednak wysokość ta jest uzależniona od wielkości osiągniętego spadku obrotu. By móc jednak skorzystać z tego dofinansowania, strata musi wynieść co najmniej 30 proc.

Jaka kwota dofinansowania:
– 1300 zł (50 proc. minimalnej płacy) – pod warunkiem spadku przychodów o co najmniej 30 proc.
– 1820 zł (70 proc. minimalnej płacy) – pod warunkiem spadku przychodów o co najmniej 50 proc.
2340 zł (90 proc. minimalnej płacy) – pod warunkiem spadku przychodów o co najmniej 80 proc..

Ile świadczeń: Wsparcie ze strony państwa nie może jednak trwać dłużej niż 3 miesiące.
Kto wypłaca: urząd pracy

Podsumowując wszystkie powyższe elementy tarczy antykryzysowej samozatrudniony przy spełnieniu wszystkich warunków oraz uwzględnieniu zwolnienia ze składek ZUS(1431 zł – ok. 900 zl oszczędności realnie ze względów podatkowych) mógł w jednym miesiącu otrzymać w sumie nawet około 10 300 zł(razem z jednorazową pożyczką 5 tys. zł). Samozatrudniony (przy spadku obrotów o 80 proc.) może skorzystać z: dofinansowania(PUP), świadczenia postojowego(ZUS) oraz zwolnienia z ZUS. Łącznie daje to miesięcznie kwotę ok. 5320 zł. Przez trzy miesiące wsparcie to wynosi blisko 16 000 zł.

Sprawdź, także jak skorzystać z różnych rozwiązań ujętych w tarczy antykryzysowej

 

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
kompromitacja 14 cze 2020 (12:40)

Artykuł to kompromitacja. Proponuje poprowadzić biznes to wtedy Pan zobaczy z jakim wysiłkiem sie to wiąze. Przez lata placę ZUS, jak jestem chora to nie ide nawet do publicznej sluzby zdrowia tylko siedze aby najszybciej wyzdrowiec, nikt mi nie placi za zwolnienia, wakacje mialam 7 lat temu - jak bylam na etacie, tak samo z wolnymi sobotami i niedzielami. Dzisiaj Pan redaktor pewnie spedza czas z rodzina, a ja siwieje bo mysle co bedzie w przyszlym miesiacu. Firmie mambiznes proponuje zatrudniac osoby, ktore wyrozniaja sie profesjonalizmem, a kazdemu chetnemu - jak prace w szkole, polecam wlasny biznes przez miesiac, to z powrotem beda uciekac do korporacji, luxmedow, darmowych kaw i imprez firmowych. Oprocz tego, ze nie mamy wakacji, wolnego, nie chorujemy to jeszcze umowy z nami sa rozwiazywane z dnia na dzien. Nie ma zadnych okresow wypowiedzenia, odpraw itd. Według mnie ten artykuł to kompromitacja dziennikarstwa.