Eldorado dla samozatrudnionych. Blisko 10 tys. zł miesięcznie z programów pomocowych

Tarcza antykryzysowa to szereg propozycji skierowanych do firm dotkniętych bolesnymi skutkami. Osoba samozatrudnioniona przy spełnieniu określonych warunków(mikropożyczka, postojowe, dofinansowanie oraz zwolnienie z ZUS) mogła w jednym miesiącu uzyskać 10 tys. zł. Pomijając jednorazową mikropożyczkę w scenariuszu maksymalnym samozatrudniony przez trzy miesiące może zyskać ponad blisko 16 tys. zł. Oto lista programów, z których mógł skorzystać samozatrudniony w czasie pandemii. 

Fot. FORUM/ Mariusz Szachowski

5 tys. zł mikropożyczki

Założenia: Jeden z najpopularniejszych elementów tarczy antykryzysowej. Kwota jednorazowego wsparcia dla firmy to 5 tys. zł. Pieniądze przyznawane są niezależnie od sytuacji finansowej firmy, a więc nie są uzależnione od spadku przychodów. Przedsiębiorca ubiegający się o wsparcie zobowiązany jest do prowadzenia działalności gospodarczej przez okres 3 miesięcy od momenty, w którym uzyskał pieniądze z urzędu pracy. Wniosek o pożyczkę właściciel firmy składa za pośrednictwem praca.gov.pl do odpowiedniego urzędu pracy. Rozpatrywaniem i przyznawaniem środków zajmuje się urząd pracy miejscowości, w której zarejestrowana jest działalność gospodarcza.

Ile wypłat: świadczenie jednorazowe, podlega umorzeniu pod warunkiem utrzymania działalności

Kto wypłaca: urząd pracy

Sprawdź! Jakie oferty kredytów i pożyczek dostępne są dla Twojej firmy

 

Świadczenie postojowe

Założenia: Świadczenie postojowe to pomoc dla firm, które w skutek lockdownu zanotowały spadek przychodów. W przypadku samozatrudnionych kwota postojowego wynosi 2080 zł. Dotyczy to jednoosobowych firm, których przychód z miesiąca poprzedzającego miesiąc przed miesiącem, w którym ich właściciel złożył wniosek o świadczenie postojowe był o co najmniej 15 proc. niższy od przychodu, który uzyskały w miesiącu poprzedzającym.
Z kolei jednoosobowej firmy rozliczające się kartą podatkową oraz zwolnione z opłacania podatku VAT mogą wnioskować o 1300 zł postojowego.

Kwota: 2080 zł lub 1300 zł

Kto wypłaca: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Ważne: Jeżeli właściciel firmy chce skorzystać z dofinansowania postojowego w kolejnym to musisz złożyć oświadczenie, że sytuacja finansowa przedstawiona we wcześniejszym wniosku nie uległa poprawie.

Ile świadczeń: maksymalnie trzy świadczenia co miesiąc, przy spełnieniu warunków

Dofinansowanie z PUP dla samozatrudnionych

Założenia: Ta forma wsparcia jest dedykowana tylko osobom samozatrudnionym. Ubiegać się o nią można za pośrednictwem starostwa powiatowego. Takiemu przedsiębiorcy przysługuje nawet do 90 proc. wynagrodzenia minimalnego przez cały okres, kiedy osiąga starty. Jednak wysokość ta jest uzależniona od wielkości osiągniętego spadku obrotu. By móc jednak skorzystać z tego dofinansowania, strata musi wynieść co najmniej 30 proc.

Jaka kwota dofinansowania:
– 1300 zł (50 proc. minimalnej płacy) – pod warunkiem spadku przychodów o co najmniej 30 proc.
– 1820 zł (70 proc. minimalnej płacy) – pod warunkiem spadku przychodów o co najmniej 50 proc.
2340 zł (90 proc. minimalnej płacy) – pod warunkiem spadku przychodów o co najmniej 80 proc..

Ile świadczeń: Wsparcie ze strony państwa nie może jednak trwać dłużej niż 3 miesiące.
Kto wypłaca: urząd pracy

Podsumowując wszystkie powyższe elementy tarczy antykryzysowej samozatrudniony przy spełnieniu wszystkich warunków oraz uwzględnieniu zwolnienia ze składek ZUS(1431 zł – ok. 900 zl oszczędności realnie ze względów podatkowych) mógł w jednym miesiącu otrzymać w sumie nawet około 10 300 zł(razem z jednorazową pożyczką 5 tys. zł). Samozatrudniony (przy spadku obrotów o 80 proc.) może skorzystać z: dofinansowania(PUP), świadczenia postojowego(ZUS) oraz zwolnienia z ZUS. Łącznie daje to miesięcznie kwotę ok. 5320 zł. Przez trzy miesiące wsparcie to wynosi blisko 16 000 zł.

Sprawdź, także jak skorzystać z różnych rozwiązań ujętych w tarczy antykryzysowej

 

Komentarze

Avatar

Marcin

9 czerwca 2020 Odpowiedz

Bardzo ciekawy tytuł tekstu. Eldorado to mają działacze partyjni w spółkach skarbu państwa. Autorowi powinien odstawić TVP albo poszukać tam etatu. Niech napisze jaką pomoc dostali koledzy z Niemiec, Francji (bogate kraje), a jak jest już taki propisowski i symetryczny, to niech sprawdzi jak to wyglądało w… Czechach.

Avatar

Mig

9 czerwca 2020 Odpowiedz

Takie eldorado ,że nie mam pracy i chcąc otworzyć swój biznes ze środków unijnych to nie mogę bo urząd pracy daje na pseudo tarcze

Avatar

M

10 czerwca 2020 Odpowiedz

Nieprawda,zakładałem wniosek 2 tyg temu i otrzymałem 23 tyś zł na otwarcie

Avatar

54321

9 czerwca 2020 Odpowiedz

El dorado to jest w TVPis gdzie dziennikarz zarabia kilkaset tys zł rocznie za to, że łże propagandą jak mu rząd każe….

Avatar

hieniu

9 czerwca 2020 Odpowiedz

Nie to co za rzadow POKO. Takiemu lisowi sie nalezalo 21 milionow. za uczciwa prace, rzetelnosc i obiektywnosc !

Avatar

Justyna

6 listopada 2020 Odpowiedz

Tytuł sugeruje że tak jest co miesiąc
..albo było , coś przeoczyłam ?

Avatar

Kasia 89

9 czerwca 2020 Odpowiedz

Zapomnieliście dodać że musiały mu spaść dochody o 80%. Czyli nawet jeśli krezus zarabiał 10.000 przed pandemią teraz wyciąga ledwo 2.000 a kasa może być przeznaczona TYLKO na opłaty związane z firma czyli np ZUS, podatki, opłaty za księgową. I z czego ten krezus będzie jadł? Portal ma promowac prowadzenie biznesu a promuje co najwyżej nienawiść wobec przedsiębiorców i nieprawdziwe informacje.

Avatar

Monika

10 czerwca 2020 Odpowiedz

Przykry ten tytuł,,eldorado,pozostawienie to bez komentarza.

Avatar

[email protected]

10 czerwca 2020 Odpowiedz

Przychody A nie dochody

Avatar

Domson

11 czerwca 2020 Odpowiedz

Witam.. Tak powiem nie narzekam na takie pomoce i wogule ale rząd mógłby trochę przypilnować niektóre firmy tzn przepisy bo wydali zezwolenia pracodawca do tego że mogą obciąć pesje pracownikom z powodu zwolnienia gospodarki przez VIRUSA i niektórzy mimo tego że przez VIRUSA MIELI PODWÓJNY UTARG bo było większe zainteresowanie i pracowaliśmy więcej niż zwykle obiecywane były dodatkowe pieniądze za większe ryzyko zarażenia się a co się okazało przy wypłacie ze jeszcze obcięli po 120zl z normalnej pesji a jak poszlismy do prezesa to powiedział że PAŃSTWO MU DAŁO TAKA MOŻLIWOŚĆ I ŻE Z NIEJ KORZYSTA..[[ ZA PELNE GODZINY PRACY NA WIĘKSZYCH OBROTACH I POD WIĘKSZYM ZAGROŻENIEM.. MIELIŚMY DOSTAĆ WIĘCEJ A NAM WYOBCINALI…]]
rozumiem jak firma stała i nie dało się robić czy coś ale my mieliśmy drugie tyle roboty z urlopu nikt nie korzystał w tym czasie.
Normalnie tylko Zajeb.. I tyle.. Może państwo by się takimi gnojami zajęło a nie daje im samowolkę.. Km

Avatar

Dominik

9 czerwca 2020 Odpowiedz

Już prawie uwierzyłem… tylko, że na mikro pożyczkę 5k czekam już 6 tygodni i cisza…
W tym tempie załatwiania pomocy może akurat na jesienną falę lockdown-u się załapię.
Umiesz liczyć? Licz na siebie!

Avatar

Kasia89

10 czerwca 2020 Odpowiedz

Tak przychody, ale to nawet jeszcze gorzej tak naprawdę, bo spadek przychodu o 80% w większości przypadków będzie oznaczał również spadek dochodów przynajmniej o taki sam %.

Avatar

Angi

9 czerwca 2020 Odpowiedz

Co to za bzdury wypisuje Pan redaktor?!!.
Najpierw się poinformuj A potem wymyślaj chwytliwe tytuły. Mijasz się z prawda jak koledzy z pisu. Nawet na przeżycie nie wystarcza nie mówiąc o czynszach i opłatach za lokal. A po 3 miesiącach kit z okien zostanie.

Avatar

Romek

9 czerwca 2020 Odpowiedz

Oczywiście że można łączyć ze sobą pożyczkę 5 tys oraz dofinansowanie z PUP. Jednak ich kwotę należy przeznaczyć na inne cele prowadzenia działalności.

Avatar

Marek

10 czerwca 2020 Odpowiedz

Eldorado? Widać że piszący musi być niezłym nierobem. Od 13. 03 moja działalność stanęła w miejscu i tak będzie nie wiadomo ile jeszcze. Człowiek chciał by pracować a nie ma takiej możliwości. Mało tego niektórzy moi znajomi nie otrzymali jeszcze pierwszego postojowego. Kpina

Avatar

Aleks

10 czerwca 2020 Odpowiedz

Nievatowcy na kpir mają postojowe w wys. 2080 pln a nie 1300. Radzimy ze zrozumieniem czytać przepisy.

Avatar

Krzysiek

10 czerwca 2020 Odpowiedz

Bardzo ciekawe tylko jak narazie nic nie dostałem. Postojowe po 3tygodniach czekania dostałem odpowiedzieć odmowy ze względu na zatrudnienie dodatkowe na etacie co jest dla mnie krzywdzące bo z etatu muszę utrzymać firmę żeby nie upadła. Chory kraj! Na pożyczkę 5tys czekam już 6tygodni i dalej zero odpowiedzi i pewnie ich podejściem to pewnie też nie dostanę. Za co mam żyć?!

Avatar

Zbyszek

11 czerwca 2020 Odpowiedz

Takie Eldorado że zanim zmusili mnie do zamknięcia biznesu zarabialem 40 tys /msc – jak to się ma do tych 16?

Avatar

Szczepan

11 czerwca 2020 Odpowiedz

Prawda nawet sprawnie to poszło ale wszystkie te pieniądze poszły na czynsz i opłaty które i tak trzeba było opłacić i jeszcze dodać.

Avatar

biuro rachunkowe

11 czerwca 2020 Odpowiedz

To prawda, wielu przedsiębiorców nie widziało na oczy takich pieniędzy jakie teraz dostają z tarczy

Avatar

kompromitacja

14 czerwca 2020 Odpowiedz

Artykuł to kompromitacja. Proponuje poprowadzić biznes to wtedy Pan zobaczy z jakim wysiłkiem sie to wiąze. Przez lata placę ZUS, jak jestem chora to nie ide nawet do publicznej sluzby zdrowia tylko siedze aby najszybciej wyzdrowiec, nikt mi nie placi za zwolnienia, wakacje mialam 7 lat temu – jak bylam na etacie, tak samo z wolnymi sobotami i niedzielami. Dzisiaj Pan redaktor pewnie spedza czas z rodzina, a ja siwieje bo mysle co bedzie w przyszlym miesiacu. Firmie mambiznes proponuje zatrudniac osoby, ktore wyrozniaja sie profesjonalizmem, a kazdemu chetnemu – jak prace w szkole, polecam wlasny biznes przez miesiac, to z powrotem beda uciekac do korporacji, luxmedow, darmowych kaw i imprez firmowych. Oprocz tego, ze nie mamy wakacji, wolnego, nie chorujemy to jeszcze umowy z nami sa rozwiazywane z dnia na dzien. Nie ma zadnych okresow wypowiedzenia, odpraw itd. Według mnie ten artykuł to kompromitacja dziennikarstwa.

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*