Prowadzisz własny biznes? Marna emerytura Cię czeka

Własny biznes to wolność, samorealizacja, szansa uzyskania ponadprzeciętnych dochodów, ale także jak się okazuje prawdopodobieństwo uzyskania niskiej emerytury. Osoby, które założyły firmy w porównaniu do innych grup społecznych pobierają jedne z najniższych świadczeń. Obecnie emerytura przeciętnego przedsiębiorcy wynosi 1 777,87 zł, jednak tylko mała grupa osób otrzymuje takie świadczenie. Większość emerytów może spodziewać się świadczenia nie wyższego niż 1400 zł.

Emerytura dla przedsiębiorców; Foto: ThetaXstock

Coraz więcej przedsiębiorców chciałoby nie płacić składek na ZUS, tym bardziej, że ich emerytury będą bardzo niskie. Z resztą kilka tygodni temu pojawił się taki pomysł, aby składki na rzecz ZUS były dla przedsiębiorców dobrowolne. – Za naszą zachodnią granicą, gdzie bardzo wielu Polaków pozakładało firmy, jest taka zasada, że przedsiębiorca, jeśli chce i może płacić składkę, to ma emeryturę, jeśli nie chce lub nie może, to nie płaci i nie ma emerytury – argumentował to rzecznik MŚP Adam Abramowicz. Jednak póki co są to tylko plany. Jednak już dziś wiemy, ze przedsiębiorcy nie mogą cieszyć się wysoką emeryturą.

Emerytura dla przedsiębiorców

Spośród wszystkich grup zawodowych przedsiębiorcy mogą najkrócej cieszyć się z emerytury. Ten okres ich życia trwa zaledwie średnio 18 lat i 11 miesięcy. Co więcej w tym czasie nie mogą cieszyć się również z wysokich przelewów od ZUS, bowiem największą grupę przedsiębiorców-emerytów stanowili Ci, którzy otrzymywali emeryturę w przedziale 1 200 zł – 1 400 zł (dane za grudzień 2017 roku). Natomiast co drugi emeryt nie otrzymywał wyższego świadczenia niż 1 600 zł. Co dwudziesty przedsiębiorca otrzymuje świadczenie emerytalne mniejsze niż 1000 zł. Warto zauważyć także, że wszystkie przytoczone kwoty są brutto, oznacza to, że „na rękę” emeryt-przedsiębiorca może liczyć na jeszcze mniejszą kwotę.

Jak już zostało wspomniane, przedsiębiorcy-emeryci najczęściej otrzymują wynagrodzenie w przedziale  1 200 zł – 1 400 zł. Jest to dużo mniej niż ogół emerytów, bowiem najczęściej pobierane świadczenie emerytalne w Polsce mieści się w przedziale 1 600 – 1 800 zł. Oznacza to, że przedsiębiorcy mogą liczyć na znacznie mniejszą emeryturę w porównaniu do innych grup zawodowych.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl