Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy muszę wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy czy mogę iść na urlop wychowawczy?

Jestem zatrudniona na czas określony od 26.07.2003 do 15.10.2008. Od miesiąca sierpnia 2004r. byłam na zasiłku chorobowym, i 15 kwietnia 2005r. urodziłam drugie dziecko. Zasiłek macierzyński upływa mi 13 sierpnia. Mam zaległy urlop wypoczynkowy – 28 dni. Czy ten urlop muszę wykorzystać, jeżeli zamierzam udać się na zasiłek wychowawczy? Czy w tej sytuacji urlop jest koniecznością, czy mogę domagać się za niego pieniążków? Czy należą mi się również 2 dni opieki na dziecko?

Nie musi Pani wykorzystać urlopu wypoczynkowego nawet zaległego aby móc skorzystać z zasiłku wychowawczego. Może Pani również skorzystać z dwóch dni opieki na dzieckiem. Takie prawo zapewnia pani kodeks pracy a konkretnie art 188 kp. Zgodnie z art. 188 Kodeksu pracy pracownicy wychowującej przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. W związku z powyższym przepisem może pojawić się szereg wątpliwości interpretacyjnych.

Podczas przebywania na urlopie wychowawczym może Pani otrzymywać tzw. zasiłek wychowawczy. Warunkiem otrzymania zasiłku jest aby przeciętny miesięczny dochód na osobę w twojej rodzinie nie przekraczał 25% kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym ogłaszanego dla celów emerytalnych.

Posiada Pani prawo do zasiłku do ukończenia urlopu wychowawczego:

  • nie dłużej jednak niż przez 24 miesiące – w przypadku, gdy jest Pani zamężna;
  • nie dłużej jednak niż przez 36 miesięcy – jeśli samotnie wychowuje Pani dziecko lub opiekuje się Pani więcej niż jednym dzieckiem urodzonym przy jednym porodzie;
  • nie dłużej jednak niż przez 72 miesiące – jeżeli sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem chorym (np. kaleką, opóźnionym w rozwoju umysłowym).

Nie ma Pani jednak do niego prawa w przypadku:

  • korzystania z urlopu wychowawczego krótszego niż 3 miesiące;
  • umieszczenia dziecka w żłobku, przedszkolu, domu dziecka albo innej placówce opiekuńczo-wychowawczej, a także w innych przypadkach gdy zaprzestaniesz sprawować opiekę nad dzieckiem (wyjątek stanowi pobyt twój lub dziecka – w okresie do 6 miesięcy – w szpitalu lub sanatorium);
  • podjęcia w okresie urlopu wychowawczego innej działalności zarobkowej, pobierania emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy – jeśli łączny twój dochód osiągany z tych tytułów przekracza miesięcznie kwotę stanowiącą 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym ogłaszanego dla celów emerytalnych.

Wysokość zasiłku wychowawczego ustalana jest kwotowo i waloryzowana co roku (w czerwcu) według wskaźnika wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych, przyjętego w ustawie budżetowej.

Podstawa prawna: Kodeks pracy

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.