Wystrzeliła liczba nowo zakładanych biznesów, jednak znacznie więcej upada

Polacy coraz chętniej zakładają własne biznesy. W ciągu zaledwie jednego kwartału, wzrosła liczba nowych firm o 95,3 tys., z czego 84,9 proc to samozatrudnieni. Jednak w tym samym czasie odnotowano o 11,5 proc. więcej upadłości niż w ubiegłym roku.  

Foto: YAY Foto/ elwynn

W ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się do przejścia na własny biznes. Tylko w pierwszym kwartale tego roku odnotowano blisko 95 300 rejestracji podmiotów gospodarczych, co stanowi wzrost o 4,3 proc. względem ubiegłego roku.

Budownictwo na topie

Polacy decydujący się na własny biznes, próbują swoich sił w różnych branżach. Jednak zdecydowanym liderem je budownictwo, bowiem w tej sekcji nastąpił największy wzrost. Liczba nowo powstałych firm w tym segmencie wzrosła 0 20,7 proc. Z pewnością tak duże zainteresowanie tą branżą, mogą wynikać z bardzo dużej liczby inwestycji, którą są prowadzone w Polsce, zarówno przez sektor prywatny, jak i publiczny. Drugą z kolei popularną branżą jest zakwaterowanie i gastronomia. W tym segmencie rynku odnotowano wzrost o 13,5 proc.

Liczba rejestracji podmiotów gospodarczych; Źródło: GUS

Jednak można również zauważyć spadek zainteresowania niektórymi branżami. Liczba nowych rejestracji zmniejszyła się m.in.  w naprawie pojazdów samochodowych (o 2,7%), przemyśle (o 1,2%) oraz usługach (o 0,7%).

Mocno wzrosła liczba upadłości

W pierwszym kwartale tego roku odnotowano zdecydowanie wyższą procentową zmianę liczby upadłości niż nowo powstających firm. Jedną z przyczyn mogła być szeroko dostępna pula pieniędzy na założenie własnego biznesu. – Wiele osób, które zachłysnęły się falą na dotacje, czy też modą na własną firmę, nie było w stanie przetrwać na rynku nawet roku. Górną granica były dwa lata, czyli okres, w którym obowiązkowy haracz dla państwa jest niższy – mówiła Julia Daroszewska w wywiadzie dla MamBiznes.pl. 

Jak poinformował GUS w pierwszym kwartale 2019 r. liczba upadłości podmiotów gospodarczych zwiększyła się o 11,5 proc. w skali roku. Największy wzrost liczby upadłości nastąpił w handlu; naprawie pojazdów samochodowych (51 wobec 38 upadłości), przemyśle (41 wobec 33), transporcie i gospodarce magazynowej (10 wobec 6). Zmniejszenie liczby upadłości zanotowano w budownictwie (24 wobec 25 upadłości), usługach (17 wobec 24), informacji i komunikacji (4 wobec 6). Wśród podmiotów, dla których ogłoszono upadłość, ponad 60% stanowiły spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Liczba upadłości podmiotów gospodarczych; Źródło: GUS

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*