Ruszają dotacje na bieżące wydatki firm. Miliardy złotych popłyną z unijnych funduszy

Jeszcze w czerwcu ruszają nabory w ramach Funduszowego Pakietu Antywirusowego. Program skierowany jest do przedsiębiorców walczących ze skutkami pandemii. Wsparcie dla małych i średnich firm przeznaczone jest na finansowanie kapitału obrotowego. Jak zdobyć unijną dotację na pokrycie bieżących kosztów działalności takich jak: media, gaz czy koszty najmu nieruchomości?

Foto: FORUM

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przygotowało propozycję dla firm odczuwających skutki lockdownu. Pakiet rozwiązań jest uzupełnieniem innych programów takich jak tarcza antykryzysowa oraz tarcza finansowa. Z funduszy europejskich do polskich przedsiębiorców popłynie 3 mld zł.

Funduszowy Pakiet Antywirusowy to realna finansowa pomoc, z której właściciele firm mogą pokryć na bieżące wydatki. Pieniądze o które mogą się ubiegać podmioty pochodzą z unijnych programów: Polska Wschodnia, Inteligentny Rozwój i regionalnych programów operacyjnych dla poszczególnych województw.

Miliardy dotacji na bieżące wydatki

Dla najmniejszych firm przeznaczone są regionalne programy operacyjne. Na finansowanie bieżącej działalności gospodarczej mikro i małe przedsiębiorstwa otrzymają w sumie 0,5 mld zł. Resort Funduszy i Polityki Regionalnej zaznacza, że to wstępna pula. W zależności od zainteresowania te kwoty mogą jeszcze wzrosnąć.

Pula środków w ramach Polska Wschodnia (POPW) to 0,5 mld zł. Pieniądze będą przyznawane przedsiębiorcom w formie dotacji. Inicjatywa skierowana jest do średnich firm zlokalizowanych na terenie jednego z pięciu województw: : lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Jednym z kluczowych warunków uzyskania finansowego zastrzyku jest udokumentowanie niedoboru lub braku płynności finansowej spowodowanej epidemią COVID-19.

Dla średnich firm zlokalizowanych na terenie pozostałych województw przygotowany został program Inteligentny Rozwój (POIR). Na dotacje dla firm w ramach tego programu przeznaczono 2 mld zł. Tą pomoc na finansowanie bieżącej działalności właściciele firmy będą mogli połączyć z innym instrumentem wsparcia – pożyczkami płynnościowymi oferowanymi również w ramach PRogramu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Wsparcie z dotacji na kapitał obrotowy będzie można łączyć ze wsparciem z pożyczkami płynnościowymi dostępnymi również w POIR.

Uproszczona procedura rozliczania

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zapowiada, że dotacje w ramach Funduszowego Pakietu Antywirusowego będą rozliczane na podstawie uproszczonych procedur. Co istotne z tych programów pomocowych mogą skorzystać także właściciele jednoosobowych firm.

Pozyskane pieniądze firmy mogą przeznaczyć między innymi na opłacenie mediów (gaz, prąd, paliwo), najem powierzchni, zakup towarów czy ubezpieczenie działalności. W przypadku POPW i POIR wnioski o wsparcie będzie przyjmowała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Uruchomienie działania jest planowane na czerwiec, a pomoc przedsiębiorcom będzie udzielana do końca 2020 roku. Z kolei w przypadku RPO procesem będą zarządzały regionalne instytucje odpowiadające za zarządzanie środkami unijnymi.

Sprawdź, także jak skorzystać z różnych rozwiązań ujętych w tarczy antykryzysowej

Komentarze

Avatar

malloriROPL

5 czerwca 2020 Odpowiedz

Artykułu spóźniony o dobre 30 dni!

Avatar

Kamil

5 czerwca 2020 Odpowiedz

Socjalizm nic dobrego firmom nie przyniesie.

Avatar

Wanda Wielgosz

6 czerwca 2020 Odpowiedz

Za mała pomóc państwa dla firm jrdnosobowych nie mają wsparcia państwa przecież one sa pracownikami i właścicielami zatrudniają i szkoła uczniów też są pracownikami małoletnimi ale trzeba odprowadzić ZUS i wypłacić pobory takie firmy państwa nie obchodzą więc kto będzie szkolił uczniów jak będą musiały się likwidować takie firmy powinny mieć więcej wsparcia rządu bo tu chodzi o przyszłość naszych dzieci

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*